یکشنبه, ۷ آذر ۱۴۰۰ - Sunday, 28 November 2021
تازه ترین اخبار
اخبار منتخب
خارگ
۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۶:۰۰
کرونا احتمال لختگی خون بعد از جراحی را ۹۰ درصد افزایش می دهد
یک مطالعه جدید نشان می دهد عفونت کووید ۱۹ خطر لخته شدن خون بعد از عمل را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، ترومبوآمبولی وریدی (VTE) یک عارضه بالقوه جراحی است که در آن لخته‌های خون در سیاهرگ‌ها ایجاد می‌شود. این عارضه یک علت اصلی قابل پیشگیری از مرگ در بیماران بستری در بیمارستان است.

این مطالعه نشان داد که احتمال VTE در بیماران مبتلا به عفونت کووید ۱۹ فعلی ۵۰ درصد بیشتر و در افرادی که اخیراً مبتلا به این عفونت شده اند، ۹۰ درصد بیشتر است.

دکتر «الیزابت لی»، سرپرست تیم تحقیق از بیمارستان دانشگاه بیرمنگام انگلستان، می‌گوید: «بیماران جراحی شده دارای فاکتورهای پرخطر برای VTE هستند، از جمله بی حرکتی، زخم‌های جراحی و التهاب سیستماتیک. وجود عفونت کووید ۱۹ ممکن است این خطر را افزایش دهد.»

این مطالعه شامل بیش از ۱۲۸ هزار بیمار در ۱۶۳۰ بیمارستان از ۱۱۵ کشور بود.

میزان VTE پس از جراحی در بیماران مبتلا به عفونت فعلی کووید، ۲.۲ درصد بود؛ در بیمارانی که یک تا شش هفته قبل از عمل به کووید ۱۹ مبتلا شده بودند بودند ۱.۶ درصد و در بیمارانی که هفت هفته یا بیشتر قبل از عمل مبتلا به کووید ۱۹ مبتلا بودند، ۱ درصد بود.

به طور کلی، VTE به تنهایی با بیش از پنج برابر خطر مرگ در یک ماه پس از جراحی مرتبط بود. در بیماران مبتلا به کووید ۱۹، میزان مرگ و میر در بین مبتلایان به VTE بیش از پنج برابر (تقریباً ۴۱ درصد) نسبت به افراد فاقد این عفونت (۷.۴ درصد) بود.

لی و همکارانش اعلام کردند: «مراقبت های معمول پس از عمل از بیماران جراحی باید شامل مداخلات برای کاهش خطر VTE باشد و تحقیقات بیشتری برای تعیین بهترین پروتکل‌ها برای پیشگیری و درمان VTE در این زمینه مورد نیاز است.»

کد خبر 31724
منبع خبر : خبرگزاری مهر

نظر شما

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات بینندگان

تازه ترین اخبار
اخبار منتخب
خارگ
در شهر
انتخابات 1400
سامانه تردد کشتی
سامانه تردد کشتی
سامانه خدمات درمانی
سامانه تردد کشتی
پربازدیدترین اخبار
پربحث ترین اخبار