یکشنبه, ۲۴ تیر ۱۴۰۳ - Sunday, 14 July 2024
تازه ترین اخبار
اخبار منتخب
خارگ
۲۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۰
حضرت علی(ع) الگوی همه صفات خوب برای بشریت است
بوشهر- امام جمعه اهل سنت سیراف گفت: حضرت علی(ع) الگوی همه صفات خوب برای بشریت است.

شیخ حسین افروز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: حضرت علی (ع) در خانه نبی اکرم در دست ام المومنین حضرت خدیجه کبری (س) و در کنار فرزندانش در خانه نبوت تربیت یافت.

وی اضافه کرد: در شبی که پیامبر گرامی اسلام از مکه به مدینه هجرت فرمود امیرالمومنین بر رخت خواب حضرت پیغمبر خوابیدن و جان خود را در معرض خطر گذاشت تا اینکه سلامت بماند.

امام جمعه اهل سنت سیراف افزود: آن حضرت زندگی خود را دلیرانه و با جهاد در راه الله و قتال کفار و دشمنان و کسانی که در جهل الالحاد غرق شده بودند مبارزه کرد تا اینکه اسلام و مسلمین با عزت و در کنار هم متحد باشند.

وی خاطرنشان کرد: امام علی (ع) با دختر نبی اکرم (ص) حضرت فاطمه (س) ازدواج کرد و دو فرزند بنامان حسن و حسین سرداران جوانان اهل بهشت متولد شدند و اهل سنت در خطبه بنامان سید شباب أهل الجنة و قُرَّةَ أَعْیُنٍ یاد می‌کنند.

افروز بیان کرد: برای اعلام مقام علی (ع)، نبی اکرم (ص) فرمود علی نزد من به منزله هارون نزد موسی است و در وقت جنگ چنان صدای تکبیر بلند می‌کرد که دل‌های پهلوانان کفار بلرزه می‌افتاد.

امام علی (ع) عالمی پرهیزکار و وسیع المعرفت بود

وی تاکید کرد: او انسانی به تمام معنا که در تمام صفات انسانیت در وجودش متمرکز بود، مکارم اخلاق و آداب اسلام را از بهترین منابع دریافت کرده بود بنابراین نیکی و شهامت و برتری و مروت را دوست می‌داشت.

امام جمعه اهل سنت سیراف بیان کرد: امام علی (ع) عالمی پرهیزکار و وسیع المعرفت و زیرک، فقیه و متبحر در علوم دینی بود.

وی گفت: کتاب نهج البلاغه که تمام صفحات از شجاعت امیرالمومنین و نصایح برای امت اسلام بیان شده از عدالت انسانیت و زهد و تقوا در جنگ بدر شمشیر بران یعنی حیدر، او هیچ قبیله‌ای از خویش را نگذاشت که خودی یا افرادی از سران یا اهل قدرت و عزت باشد که برای ایذا و آزار مسلمانان باشد با تمام توان و نیروی ایمان و تقوا همه کسانی که با چشم بد به اسلام و مسلمین نگاه می‌کردند مبارزه می‌کرد.

افروز اظهار داشت: پیامبر اکرم (ص) فرمود مَنْ کُنْتُ مَوْلَاهُ فَهَذَا عَلِیٌّ مَوْلَاهُ و فرمود الهم: ای خدا هر کسی علی را دوست دارد تو اورا دوست بدار و هرکسی دشمن علی باشد دشمن او باش.

وی اضافه کرد: آری، امروز اگر عزتی، نامی از اسلام و مسلمین است، از رشادت‌های بزرگانی که در کنار رسول‌الله بودند و آموختند که چگونه دشمن خدا و دین رسول‌الله مبارزه کرد و هدف از همه این رشادت‌ها و مبارزه با الالحاد و منکرین بود.

امام جمعه اهل سنت سیراف تاکید کرد: تاریخ شهادت امیرالمومنین علی ابن ابیطالب (ع) به دست عبدالرحمن ابن مجلم و به روایات اهل سنت ضربت ۱۷ ماه مبارک رمضان و شهادت امام ۱۹ ماه رمضان و اما به روایت اهل تشیع تاریخ ضربت ۱۹ رمضان و روز شهادت ایشان ۲۱ ماه مبارک رمضان است؛ امام علی (ع) که تولدش در کعبه و شهادتش در محراب مسجد بود.

مسلمین ید واحد و متحد باشند

وی بیان کرد: آنها جنگیدند خود را ایثار و خدای دین الله و پیامبرش کردند تا اینکه حجاب و عفاف و حیا زنده بماند تا اینکه هیچ فرد جرأت تعرض و خیانت به اسلام و مسلمین نداشته باشند و به ما یاد دادند که صله رحم فراموش نشود و به ما آموختند که مسلمین ید واحد و متحد باشند تا دشمن و معاند نتواند رخن و شکافی بین مسلمانان ایجاد کند.

افروز ادامه داد: امیرالمومنین علی (ع) شخصیتی بود که شب‌ها در دل دل شب که همه در خواب، آسایش و آرامش و امنیت بودند وی کمک رسانی که فقط بین خودش و خدایش بود و این از اسرار کمک به نیازمندان و مستمندان توشه روزمره را درب خانه‌هایشان تحویل می‌دادند.

وی افزود: این بود زهد و سخاوت و کار خدا پسندانه و اما امروز اگر می‌خواهیم دست فقیری و یا نیازمندی بگیریم اینقدر رسانه‌ای می‌کنیم با منت و خودنمایی یک کمک ناقابل به مستمندان می‌دهیم، عزیزان نگاهی به تاریخ زندگی بزرگان اهل بیت بیندازیم و بعد هم به خودمان در این زمانه کنیم آیا قابل قیاس است.

کد خبر 56928
منبع خبر : خبرگزاری مهر

نظر شما

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات بینندگان

تازه ترین اخبار
اخبار منتخب
خارگ
در شهر
انتخابات 1400
سامانه تردد کشتی
سامانه تردد کشتی
سامانه خدمات درمانی
سامانه تردد کشتی
پربازدیدترین اخبار
پربحث ترین اخبار