سه شنبه, ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - Tuesday, 23 April 2024
تازه ترین اخبار
اخبار منتخب
خارگ
۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۰
شرایط جدید فاز دوم واکسن «کووپارس»/امکان ورود دیابتی و فشارخونیها
معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی با اشاره به شرایط جدید فاز دوم تست بالینی واکسن «کووپارس» گفت: افراد با فشار خون و دیابت کنترل شده می‌توانند وارد مطالعه تست بالینی این واکسن شوند.

دکتر محمدحسین فلاح مهرآبادی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت واکسن «کووپارس» گفت: فاز اول تست بالینی این واکسن که تزریق به ۱۳۳ داوطلب بود به اتمام رسیده و تاکنون ۶۴ نفر نوبت دوم را دریافت کردند و به همین ترتیب مابقی داوطلبان، بر اساس تاریخی که مقرر شده (۲۱ روز بعد از تزریق اول) نوبت دوم را دریافت خواهند کرد.

معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه رازی با بیان اینکه تا یک ماه آینده گزارش اولیه و آنالیز بینابینی فاز اول تست انسانی این واکسن را به سازمان غذا و دارو ارسال می‌کنیم، گفت: بر اساس نتایج فاز یک، می‌توانیم وارد فاز دوم شویم.

وی در خصوص مزیت‌های واکسن نسبت به سایر واکسن‌ها تاکید کرد: این واکسن نوترکیب کمترین عارضه را دارد و مطالعه ما هم در داوطلبان، نشان می‌دهد که عارضه آن‌چنانی برای افراد نداشته است؛ همیشه مختصر عوارض واکسن در افراد وجود دارد ولی تاکنون در فاز اول تست بالینی واکسن کووپارس، عارضه‌ای که منجر به مشکل شود نداشتیم.

به گفته فلاح مهرآبادی، همچنین در فاز اول ابتلاء به کرونا هم نداشتیم اما در کل موضوع ابتلاء به کرونا در فاز سوم تست انسانی بررسی خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه البته در پروتکل این واکسن، مجوز فاز دوم دریافت شده، گفت: ولی این مجوز مشروط بر این است که نتایج مرحله اول تست خوب باشد و در کمیته اخلاق به تصویب برسد. پیش بینی می‌شود از اوایل خردادماه فاز دوم تست انسانی را شروع کنیم ۰

معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه رازی اضافه کرد: در فاز دوم این تست انسانی ۵۰۰ داوطلب وارد مطالعه می‌شوند که این تعداد به دو گروه تقسیم خواهند شد؛ گروه اول واکسن با دوز مشخص شده از نتایج فاز اول و گروه دوم واکسن نما یا «پلاسبو» دریافت می‌کنند.

وی با اشاره به شرایط فاز دوم تست این واکسن افزود: در فاز اول ۱۸-۵۵ سال وارد مطالعه شدند اما در فاز دوم سن افزایش می‌یابد به این صورت که افراد ۱۸-۷۰ ساله می‌توانند داوطلب شوند؛ البته که شرایط دیگری هم همچون ورود داوطلبان با فشار خون و دیابت کنترل شده نیز جز شرایط خواهد بود و ما این افراد را در مطالعه قرار خواهیم داد.

فلاح مهرآبادی با تاکید بر اینکه تاکنون نزدیک به ۵ هزار داوطلب در سامانه ثبت نام کرده‌اند، افزود: فاز دوم این تست نیز از تهران و البرز داوطلب می‌پذیرد و در فاز سوم نیز از کل کشور می‌توانیم افراد را وارد مطالعه کنیم.

کد خبر 22198
منبع خبر : خبرگزاری مهر

نظر شما

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات بینندگان

تازه ترین اخبار
اخبار منتخب
خارگ
در شهر
انتخابات 1400
سامانه تردد کشتی
سامانه تردد کشتی
سامانه خدمات درمانی
سامانه تردد کشتی
پربازدیدترین اخبار
پربحث ترین اخبار