جمعه, ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ - Friday, 12 April 2024
تازه ترین اخبار
اخبار منتخب
خارگ
۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۴:۰۰
تاخت و تاز کرونا در استان بوشهر ادامه دارد/ فوت ۳ درصد مبتلایان
بوشهر- کرونا در استان بوشهر همانند خیلی از شهرهای کشور اسب خود را زین کرده و چهار نعله می‌تازد و تاکنون ۳۲ هزار و ۲۸۴ مبتلا شناسایی شده و ۹۶۳ نفر فوت شده‌اند.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها- محمد غلامحسینی: شرایط کرونایی استان بوشهر تا چند وقت پیش در آستانه رسیدن به آرامش بود با شرایط کرونایی بی‌تفاوتی بخشی از مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و توصیه‌شده و عدم پرهیز از دورهمی‌های خانوادگی و حضور در مراکز خرید، شکل جدید و شتابانی به خود گرفت.

اسب سرکش کرونا در استان بوشهر در حال تاخت‌وتاز است و در این میان کودک، جوان و پیر نمی‌شناسد و هر روز که می‌گذرد بیشتر چهره خشن و بی‌رحم خود را در کشور و استان بوشهر نمایان می‌سازد به‌گونه‌ای که بی‌پروا نفس‌ها را به شماره می‌اندازد و انسان می‌کشد و تلفات بر جای می‌گذارد.

بر اساس گفته مسئولان، پروتکل‌های بهداشتی آن گونه که باید توسط مردم رعایت نمی‌شود و در این میان، مسئولان مختلف حوزه سلامت درباره شرایط کرونایی اظهارنظرهای مختلفی داشته‌اند و جملگی بر موضوع خاص بودن شرایط کرونایی استان بوشهر تأکید کرده‌اند.

شیوع کرونا در استان بوشهر به‌گونه‌ای شده است که رؤسای بیمارستان‌های دانشگاهی از پر بودن درصد بالایی از تخت‌های بیمارستانی خبر می‌دهند.

کارخانه تولید کرونا در استان بوشهر تعطیل شود

دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: اگر بتوانیم کارخانه تولید بیماری کرونا یعنی بازار، ادارات، تجمعات خانوادگی و مسافرت‌ها را تعطیل بکنیم سیر صعودی ابتلاء به بیماری کرونا فروکش خواهد شد.

سعید کشمیری با اشاره به فرسایشی شدن روند کرونا گفت: در استان بوشهر برای مقابله با کرونا، روزانه دو میلیون لیتر اکسیژن در بیمارستان‌های استان تولید می‌کنیم.

وی بابیان اینکه باید تمام توان استان را برای مهار کرونا پای کار آورد تصریح کرد: هیچ‌چیز در استان مهم‌تر از نجات جان بیماران کرونایی نیست و باید برای نجات جان مردم تمام ظرفیت‌ها را پای کار آورد.

دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر با اشاره به اینکه هر بیمار کرونایی در هر دقیقه به ۱۰ لیتر اکسیژن نیاز دارد، افزود: در ۱۴ ماه گذشته ۱۰ دستگاه اکسیژن ساز در استان، نصب، راه‌اندازی یا تعمیر شده است.

کشمیری تصریح کرد: تنها برای تأمین و تولید اکسیژن موردنیاز بیماران، مبلغی معادل دو میلیارد تومان برای تهیه هر دستگاه اکسیژن ساز لازم است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: از مدیران دستگاه‌های اجرایی انتظار داریم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و نظارت دقیق بر اجرای آن‌ها نقش بزرگی در کاهش شیوع بیماری ایفا کنند.

باید جوابگوی مردم باشیم

دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر بابیان اینکه ما باید از فرصت‌ها برای پیشگیری، مهار و درمان کرونا در استان بوشهر استفاده کنیم خاطرنشان کرد: باید جوابگو مردم باشیم و برای خدمات‌دهی به مردم باید تمام توان و ظرفیت‌ها را به کار بگیریم.

کشمیری با بیان اینکه تعداد بیماران بستری در بخش‌های کرونایی استان، ۴۴۰ نفر است اظهار کرد: در ۲۴ ساعت گذشته ۸۶ بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شده‌اند که از این تعداد ابتلای ۴۵ مورد به کرونا مثبت، قطعی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: خوشبختانه در شبانه‌روز گذشته ۱۰۵ بیمار نیز با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند که از این تعداد ۷۱ نفر از آنها مثبت قطعی بوده‌اند.

وی با اشاره به افزایش تعداد بیماران بستری در بخش‌های ویژه کرونا افزود: ۵۹ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه می‌باشند که از این مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی، ۲۴ نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

کشمیری درباره نتایج موارد فوتی ناشی از کرونا در استان بوشهر که تا به امروز اعلام‌شده است، بیان کرد: متأسفانه امروز ۳ مورد فوتی ناشی از ابتلاء به کرونا، آقایی ۷۱ سال سن باسابقه بیماری قلبی، دیالیز و فشارخون و دو خانم با ۷۷ و ۷۶ سال سن باسابقه بیماری تشنج در استان بوشهر به ثبت رسید.

وی افزود: تاکنون ۹۶۳ نفر از ابتدای شیوع کرونا در استان بوشهر به علت ابتلاء به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر خاطرنشان کرد: از آغاز شیوع کرونا تاکنون ۳۲ هزار و ۲۸۴ نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان کرد: همچنان در استان شاهد سیر صعودی روند ابتلاء و مرگ هستیم.

بستری روزانه ۱۰۰ بیمار بدحال

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: روزانه ۱۰۰ بیمار بدحال در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری می‌شود و اکنون تعداد بیماران بستری بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر به مرز ۵۰۰ نفر رسیده است.

جعفر زارعی زاده از راه‌اندازی بخش درمان سرپایی بیماری کرونا در بیمارستان شهدای هسته‌ای بوشهر خبر داد و افزود: روند بیماران بستری و مبتلایان رو به افزایش است که تنها راه ممکن همکاری مردم در رعایت پروتکل بهداشتی است.

وی تعداد تخت‌های بستری کرونایی استان بوشهر را ۵۰۰ تخت دانست و بیان کرد: اکنون افزون بر ۸۵ درصد این تخت‌ها اشغال است که برای گسترش تخت‌های بستری اقدامات مهمی اجراشده است.

زارعی زاده از افزایش تخت‌های بستری خبر داد و تصریح کرد: با همکاری همه بخش‌ها ظرفیت تخت‌های بستری برای بیماران کرونایی استان بوشهر به ۷۰۰ تخت افزایش یافت.

برنامه‌ریزی برای هزار تخت کرونایی

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: با توجه به روند شیوع بیماری کرونا و افزایش بیماران تا ایجاد هزار تخت بستری بخش کرونایی بیمارستانی برنامه‌ریزی‌شده است.

زارعی زاده افزود: با توجه به افزایش مراجعه‌ها و ۲ تا ۳ برابر شدن بستری‌ها تاکنون بالای ۱۵۰ تا ۲۰۰ تخت معادل ۱.۵ تا ۲ برابر ظرفیت بیمارستان‌های دولتی استان تخت مازاد راه‌اندازی شده است.

وی بیان کرد: هرچند تلاش شده ظرفیت تخت‌های ویژه در اختیار بیماران کووید قرار گیرد اما در کنار این افراد بیماران دچار سکته حاد قلبی، سکته حاد مغزی و تصادفی که به هر دلیل نیاز به اتاق عمل و آی سی یو دارند هم وجود دارد در این شرایط هماهنگ کردن بیماران کووید با غیر کووید بسیار سخت است.

زارعی زاده اضافه کرد: به ازای هر دو تخت آی سی یو یک نیرو نیاز است هرچند تلاش شده از بیشترین توان کارکنان بخش درمان استفاده شود اما یکی از معضلات اصلی بیمارستان‌ها کمبود نیرو است و بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌شده با توان کارکنان طرحی و نیروهای با قراردادهای ۸۹ روزه و سایر شیوه‌های دیگر استفاده شود.

وی یادآور شد: بسیاری از کارکنان بخش درمان به ویژه در اورژانس و بخش مراقبت‌های ویژه کووید مثبت شدند.

واکسیناسیون ۴۲ درصد کادر درمان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: تاکنون ۴۲ درصد از کادر درمان استان بوشهر مقابل کرونا واکسینه شده‌اند.

عبدالمحمد خواجه‌ئیان اظهار داشت: تاکنون بیش از ۲۰۴ هزار بازرسی بهداشتی از اماکن و اصناف در استان انجام‌شده که ۱۷ هزار و ۳۲۸ مورد به دستگاه قضا معرفی‌شده و ۱۴۹۰ مورد هم پلمب شدند.

وی خاطرنشان کرد: سه هزار و ۸۴۳ مورد بازدید در هفته گذشته صورت گرفته که میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط اصناف و صنایع ۸۵ درصد بوده و در همین هفته ۴۵۳ مورد عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی به مراکز قضائی معرفی و ۶۴ واحد هم پلمب شدند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ادامه داد: تا ۲۸ فروردین برای شش هزار و ۳۳۹ نفر واکسن کرونا دریافت کردیم که تاکنون پنج هزار و ۹۰۰ نفر در استان واکسینه شدند.

وی ادامه داد: شش هزار و ۷۹۰ دور واکسن جدید نیز دریافت کردیم که به زودی عملیات واکسیناسیون با جدیت ادامه می‌یابد.

خواجه‌ئیان اضافه کرد: تاکنون ۴۲ درصد کادر درمان و ۳۵ درصد کادر بهداشتی استان در مقابل کرونا واکسینه شدند.

نظام سلامت در طول سال‌ها با بحران‌های مختلفی دست و پنجه نرم کرده، اما بحران کرونا موجب خستگی مطلق کادر بهداشت و درمان شده است.

اسب کرونا در خیابان‌های شهر در حال تاخت‌وتاز است و بی تعارف به جان هرکسی که در مکان‌های شلوغ حاضر می‌شود حمله‌ور می‌شود و تخت‌های بیمارستانی را در همه بیمارستان‌های کشور و استان بوشهر پر می‌کند.

عوامل مختلف از جمله امید به واکسیناسیون باعث شده خیلی از مردم رعایت پروتکل‌های بهداشتی را جدی نگیرند، این در حالی است که همه متخصصان گفته‌اند واکسن تنها، برای مهار همه‌گیری کرونا کافی نیست و باید پروتکل‌های بهداشتی را جدی گرفت.

به هر حال وضعیت کرونایی استان بوشهر در شرایط قرمز و نگران‌کننده قرارگرفته و ضرورت توجه بیشتر در رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی توصیه‌شده و پرهیز از دورهمی‌ها و تجمعات امری بسیار مهم بوده و عدم رعایت آن می‌تواند روزهای وخیم‌تری را برای استان به همراه داشته باشد.

کد خبر 23108
منبع خبر : خبرگزاری مهر

نظر شما

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات بینندگان

تازه ترین اخبار
اخبار منتخب
خارگ
در شهر
انتخابات 1400
سامانه تردد کشتی
سامانه تردد کشتی
سامانه خدمات درمانی
سامانه تردد کشتی
پربازدیدترین اخبار
پربحث ترین اخبار