سه شنبه, ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - Tuesday, 5 March 2024
تازه ترین اخبار
اخبار منتخب
خارگ
۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۰
دستورالعمل تشخیص و درمان کرونا در ایران بازنگری می شود
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: در جلسه امروز کمیته علمی، بازنگری آخرین دستورالعمل تشخیص و درمان کرونا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، حمیدرضا جماعتی اظهار داشت: در جلسه امروز، تغییرات جدید دستورالعمل مورد بررسی قرار گرفت؛ البته خیلی تغییرات زیادی نسبت به ورژن این دستورالعمل وجود نداشت اما در این مدت، زیرسویه های جدیدی از کرونا شناسایی و باعث شد که فاز التهابی شدید و درگیری ریوی که در سویه های اولیه کرونا وجود داشت و همچنین میزان مرگ و میر بیماران در سویه ها و زیرسویه های جدید، کمتر شود اما جهش های جدید کرونا با سرایت زایی بیشتر همراه بوده است.

وی افزود: در صورتی که سازمان غذا و دارو پس از بررسی های لازم، داروی «پکسلووید» را وارد فهرست دارویی کشور کند، کمیته علمی کشوری کرونا، مصرف آن را برای افراد واجد شرایط از جمله افراد پرخطر، دارای بیماری متوسط تا شدید، نقص سیستم ایمنی، سن بالا و واکسینه نشده ها، توصیه می کند. کمیته علمی این دارو را چند هفته پیش برای این گروه از بیماران، تایید کرد اما در دستورالعمل جدید تشخیص و درمان کرونا، تاکید شده که مصرف و تجویز این دارو، منوط به تایید و ورود آن به فهرست دارویی کشور توسط سازمان غذا و دارو است.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا خاطرنشان کرد: بررسی ها و مطالعات کشورهای مختلف نشان داده که داروی «پکسلووید» در افراد پرخطر، با سن بالا، واکسینه نشده ها، بیماران دارای بیماری زمینه ای و نقص سیستم ایمنی که امکان سکته و بستری آنها در بیمارستان وجود دارد، می تواند تا ۸۸ درصد موثر باشد و از تحمیل فشار مضاعف بر بیمارستانها و نیروهای مراکز درمانی، پیشگیری کند.

جماعتی با بیان اینکه وضعیت کرونا در کشور، ثابت مانده و رو به افزایش نیست، گفت: بر اساس پیش بینی ها باتوجه به ساختار ویروس، جهش های صورت گرفته در آن، ابتلای طبیعی بخشی از مردم کشور به کرونا و نیز واکسیناسیون در ابعاد گسترده، شاهد بستری و مرگ و میر پایین موج هشتم هستیم و امیدواریم با کاهش موارد کرونا در سایر کشورها، در آینده نزدیک شاهد اعلام پایان پاندمی کرونا باشیم.

کد خبر 54591
منبع خبر : خبرگزاری مهر

نظر شما

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات بینندگان

تازه ترین اخبار
اخبار منتخب
خارگ
در شهر
انتخابات 1400
سامانه تردد کشتی
سامانه تردد کشتی
سامانه خدمات درمانی
سامانه تردد کشتی
پربازدیدترین اخبار
پربحث ترین اخبار