پنجشنبه, ۳ اسفند ۱۴۰۲ - Thursday, 22 February 2024
تازه ترین اخبار
اخبار منتخب
خارگ
۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۰
مانور پاسخ هلال احمر به زلزله ۶ ریشتری در بوشهر برگزار شد
بوشهر- مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان بوشهر گفت: همزمان با هفته جمعیت هلال احمر مانور بزرگ پاسخ تمام عیار به زلزله فرضی در شهر بوشهر برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، احسان ایزدپناه عصر سه‌شنبه در حاشیه این مانور اظهار داشت: کشور ما یکی از پرحادثه ترین کشورهای جهان بوده و بیش از ۳۳ نوع حادثه طبیعی رایج در جهان در کشور ایران اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: ایران بیشترین نوع حوادث طبیعی از نوع زلزله را در ده‌های گذشته تجربه کرده و استان بوشهر از این امر مستثنی نبوده و تجارب حوادثی از قبیل سیل و زلزله و حوادث دریایی، کوهستان و...... را داشته است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان بوشهر با اشاره به برگزاری مانور بزرگ پاسخ تمام عیار به زلزله فرضی در شهر بوشهر بیان کرد: هدف از انجام مانور، افزایش مهارت به منظور بهبود عملکرد جمعیت هلال احمر استان در عملیات‌های انجام شده، بررسی ابعاد حادثه و شناسایی نقاط قوت و ضعف است.

ایزدپناه تصریح کرد: ایجاد تعامل، هم افزایی و همکاری بین دستگاه‌های عضو مدیریت بحران استان، آموزش، آگاه سازی و آمادگی آحاد مردم در مقابله با حوادث طبیعی و غیرطبیعی، افزایش تاب آوری سطح جامعه، ایجاد توانمندی و توان افزایی امدادگران و نجاتگران تیم‌های عملیاتی، بررسی نقاط ضعف و قوت عملکرد اعضای مدیریت بحران و تیم‌های امدادی از جمله اهداف مهم این مانور است.

مدیرعامل هلال احمر استان بوشهر یادآور شد: در این تمرین، تمام بخش‌ها و واحدهای ستادی و میدانی جمعیت هلال احمر استان بوشهر با محوریت معاونت امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان و جمعیت هلال احمر شهرستان‌های معین مشارکت کرده و سایر دستگاه‌های عضو مدیریت بحران نیز نقش دارند.

ایزدپناه در مورد سناریوی این مانور گفت: بر اساس سناریوی تنظیم شده، بنا به گزارش مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران به دلیل فعالیت گسل پیش ژرفای زاگرس در ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ماه در شرایط جوی و اقلیمی مساعد و پایدار زلزله‌ای به قدرت ۶ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری از سطح زمین در طول جغرافیایی (E50494215) و عرض جغرافیایی (N28582285) به وقوع پیوست.

وی ادامه داد: بر اساس سناریو، این زمین لرزه باعث خسارات جدی به راه‌های مواصلاتی، ساختمان‌ها، پمپ بنزین‌ها، زیرساخت‌ها و بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و… و حتی باعث تخریب ۵۰ الی ۸۰ درصدی منازل مسکونی در بافت قدیم این شهرستان شده است.

وی ادامه داد: در ادامه این سناریو طبق ارزیابی صورت گرفته به دلیل اختلال در آسانسورهای هتل بزرگ خورشید، به تعداد ۲ مصدوم با تریاژ سبز و یک مصدوم با تریاژ قرمز در قسمت رستوران و محیط باز هتل انتقال یکی از مصدومان که از وضعیت بسیار نامناسبی برخوردار بوده (تریاژقرمز) که می‌بایستی سریعاً به مرکز درمانی انتقال یابد، به دلیل نبودن راه انتقال مصدوم با استفاده از کارگاه تیرول از پشت بام هتل به محل امن انتقال و سپس از طریق آمبولانس به مرکز درمانی انتقال می‌یابد.

مدیرعامل هلال احمر استان بوشهر خاطرنشان کرد: طبق ارزیابی صحنه توسط ارزیابان در پشت هتل بزرگ خورشید، ریزش آواری صورت گرفته که نیاز به آوار برداری و دسترسی به ۲ نفر از افراد خانواده است که هر دو در تریاژ زرد قرار دارند.

وی با بیان اینکه در این عملیات از تیم توانا جمعیت هلال احمر استان نیز استفاده می‌شود، بیان داشت: در ادامه سناریوی در نظر گرفته شده، طی تماس فردی از قایق ماهیگیری با مرکز ۱۱۲ مبنی بر اینکه ناخدای قایق از خبر وقوع زلزله و زیر آوار ماندن اعضا خانواده، دچار عارضه قلبی شده، قایق‌های امداد و نجات دریایی با انجام عملیات کمک‌های اولیه و پیش بیمارستانی از قایق به ساحل منتقل و سپس توسط آمبولانس ۱۱۵ به مرکز درمانی انتقال می‌یابد.

ایزدپناه گفت: در این سناریوی فرضی در هنگام زلزله روبروی پارک پرندگان برخورد ۲ خودرو سواری گزارش داده شده است که تیم‌های نجات جاده‌ای هلال احمر و آتش نشانی شهر بوشهر به محل اعزام شده اند.

مدیرعامل هلال احمر استان بوشهر افزود: در این حادثه چهار مصدوم برجا گذاشته شده که یکی با تریاژ قرمز و یکی با تریاژ زرد و ۲ نفر دیگر با تریاژسبز مشخص می‌شود.

وی ادامه داد: در این عملیات تیم توانا (خواهران) به دلیل مصدومیت ۲ نفر از سرنشینان خودرو به محل حادثه اعزام می‌شود. همچنین تعدادی از سودجویان برای سرقت منازل آسیب دیده وارد منطقه زلزله زده شده که با اقدامات به موقع نیروی انتظامی مواجهه شدند.

ایزدپناه گفت: در ادامه عملیات جست‌وجو و نجات به دلیل مفقود شدن یک نفر از اهالی محله تیم آنست (سگ‌های زنده یاب) جمعیت هلال احمر جهت پیداکردن افراد مفقودی وارد منطقه حادثه شد.

وی در مورد عوامل اجرایی هلال احمر در این مانور گفت: تیم ارزیاب، تیم EOCسیار، تیم ارتباطات رادیویی، تیم واکنش سریع، تیم جست‌وجو نجات در آوار، تیم جست‌وجو و نجات در
تصادفات جاده، تیم امداد و نجات از ارتفاع، تیم جستجو و نجات دریایی و ساحلی، تیم غواصی -تیم تریاژ و کمک‌های اولیه، تیم توانا، تیم اسکان اضطراری، تغذیه و بهداشت، تیم لجستیک و خودرویی، تیم پهپادی- تیم IT -تیم سحر، تیم بهداشت درمان BHCU و تیم پشتیبانی اداری در این مانور فرضی بزرگ مشارکت داشتند.

مدیرعامل هلال احمر استان بوشهر با اشاره به حضور ۱۲۰ نفر عوامل اجرایی و ۲۶ دستگاه خودرو در این مانور یادآور شد: برگزاری این مانور بزرگ بدون همکاری دستگاه‌های اجرایی مختلف از جمله دستگاه‌های عضو مدیریت بحران استان، فرمانداری، نیروی انتظامی، شهرداری، و…میسر نمی‌شد لذا از همه مدیران و عوامل اجرایی این مانور بزرگ قدردانی می‌کنم.

کد خبر 57796
منبع خبر : خبرگزاری مهر

نظر شما

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات بینندگان

تازه ترین اخبار
اخبار منتخب
خارگ
در شهر
انتخابات 1400
سامانه تردد کشتی
سامانه تردد کشتی
سامانه خدمات درمانی
سامانه تردد کشتی
پربازدیدترین اخبار
پربحث ترین اخبار