شنبه, ۳۰ تیر ۱۴۰۳ - Saturday, 20 July 2024
تازه ترین اخبار
اخبار منتخب
خارگ
۹ تیر ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۰
آب سد خائیز برای استفاده کشاورزان تنگستان رهاسازی شود
بوشهر- امام جمعه اهرم گفت: آب سد خائیز برای استفاده کشاورزان تنگستان رهاسازی شود و نخیلات را نباید از این آب شیرین و نعمت الهی محروم کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حجت پهلو زاده در خطبه‌های نماز جمعه اهرم عنوان داشت: دوشنبه روز بزرگداشت دانشمند بزرگ دنیای اسلام علامه امینی است که با منطق و ادب نسبت به اثبات ولایت امیرالمومنین، به این امر مهم اقدام کردند.

امام جمعه اهرم با اشاره به سالروز حمله ددمنشانه ناوگان آمریکا جنایتکار به هواپیمای مسافربری ایران اسلامی در سال ۶۷ با ۲۹۰ مسافر گفت: حقوق بشری که آمریکایی‌ها منادی آن هستند ابزاری برای سرپوش گذاشتن بر جنایت‌های آنها است.

وی ادامه داد: یکی از بزرگترین دروغ‌های دموکراسی غربی و مدعیان حقوق بشر همین استفاده ابزاری از عنوان حقوق بشر برای خفه کردن بشر است تا به حق حیات خود نرسند مثل سیاهپوستان خود آمریکا که زیر زانوی پلیس آمریکا خفه می‌شوند.

سنگ بنای شکل گیری آمریکا با خون ۱۱۲ میلیون سرخپوست بومی آمریکا و برده داری ۱۵ میلیون سیاه پوست آفریقایی بنا شده است که سه میلیون نفر از آنان نیز به‌خاطر مطامع سفیدپوستانِ استعمارگر کشته شدند.

پهلو زاده بیان کرد: آمریکایی که مدعی دفاع از حقوق زنان است خود آمریکا دهمین کشور دنیا در ناامن بودن برای زنان خودشان است بماند از دخالت‌های بین المللی که ۶۲ کودتا و تحریم‌ها و جنگ‌ها، گوشه کوچکی از افشای حقوق بشر آمریکایی است.

امام جمعه اهرم تصریح کرد: اگر نوجوان ما بصیرت کافی از حقوق بشر آمریکایی نداشته باشد با زانوی فتنه، نفوذ، شبهات و شهوات، راه تنفس و حیات نو جوان ایرانی را می‌بندد و بی بصیرتی بزرگترین کمک به استکبار است.

وی با تبریک ولادت باسعادت امام هادی علیه السلام گفت: امام هادی علیه السلام با مضامین عرشی زیارت جامعه کبیره، جایگاه ولایت و امامت را در این دعا تبیین فرمودند. حاشیه رفتن افراد و جریان‌های سیاسی در طول تاریخ برای فرار از اطاعت از امام جامعه است و آنچه مایه عاقبت به خیری است همین اطاعت پذیری است.

امام جمعه اهرم با اشاره به ۱۴ تیر روز شهرداری‌ها و دهیاری‌ها خاطر نشان کرد: از فرصت خدمت، برای کمک به مردم و رفع مشکلات آنها استفاده کنند که عمر خدمت کوتاه است و فردای قیامت باید پاسخگو باشند.

پرهیز از سنت‌های اشتباه

امام جمعه اهرم افزود: مردم شریف مکرراً درخواست داشتند که مطرح شود راجع به بعضی از رسم‌ها و کارهای اشتباهی است که بعضی مردم سبب رواج آنها هستند و مشقت و سختی آن هم دامنگیر همه می‌شود و نمی‌توانند از این رسوم اشتباه رها شوند.

وی اضافه کرد: در روایت از رسول خداست که هرکسی سنت حسنه‌ای بنا بگذارد در ثواب آ شریک است و کسی هم که سنت سیئه و اشتباهی بنا بگذارد وزر و وبال آن دامنگیر بانی آن هم خواهد بود.

وی گفت: رسوم اشتباهی که موقع دفن، میت نیازمند به دعا و قرآن است و نه گریه و بعضی از نواهایی که به حال میت فایده‌ای ندارد.

وی ادامه داد: ماندن بر سر سفره‌ای که بازماندگان میت پهن می‌کنند مکروه است، پیغمبر بعد از شهادت جعفر طیار به حضرت فاطمه سلام الله علیها می‌فرماید نزد همسر جعفر برود و سه روز برایشان غذا تهیه کند اما متأسفانه امروزه به جای اینکه صاحب عزا، مصیبت فقدان عزیزشان داشته باشند مصیبت و گرفتاری پذیرایی‌های آن‌چنانی هم باید تحمل کنند.

وی گفت: چه صاحب عزا که غذا آماده می‌کند و چه میهمان که غذا می‌خورد همه خلاف سنت رسول خداست و این سنت‌ها نباید مایه مشقت امت پیغمبر شود.

وی گفت: همچنین در مساله ولیمه حجاج که مستحب است ولی بردن هدیه برای حاجی هم رسمی است که وارد نشده و سبب مشقت مردم و حجاج می‌شود.

پهلو زاده بیان کرد: مساله دیگر رهاسازی آب سد خاییز که وقت آن رو به اتمام است و شیرینی خدمت نظام در سدسازی برای کشاورزان باید زودتر توسط مسئولان استانی مدیریت شود و بهانه تأخیر رهاسازی هم پرداخت نشدن حقابه است که دلیل قانع کننده‌ای نیست و نخیلات را نباید از این آب شیرین و نعمت الهی محروم کنند.

وی اضافه کرد: تا یک هفته قبل از رسیدن مرداد ماه آب فایده دارد و بعد آن فایده که ندارد ضرر هم دارد لذا هم مسئولین شهرستان و هم مسئولان استان با یک همت جهادی رهاسازی آب را در همین هفته پیش رو انجام دهند که مردم از خدمات نظام بهره مند شوند.

کد خبر 59422
منبع خبر : خبرگزاری مهر

نظر شما

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات بینندگان

تازه ترین اخبار
اخبار منتخب
خارگ
در شهر
انتخابات 1400
سامانه تردد کشتی
سامانه تردد کشتی
سامانه خدمات درمانی
سامانه تردد کشتی
پربازدیدترین اخبار
پربحث ترین اخبار